Mgr. Emilie Šípová, Ph.D.

Ve zkratce o mně

  • Jsem psycholožka.
  • Asertivitu učím deset let.
  • Zakládám si na přirozeném začlenění asertivity do života.
  • Učím jen to, co sama v životě používám.
  • Jsem máma tří dětí, a tedy v permanentním asertivním tréningu.
  • Pracuji s psychologickými souvislostmi lidské komunikace, nepředávám jen asertivní poučky a fráze. Víkend je na to tak akorát.

 

Můj příběh pro ty, co rádi čtou

Jsem doktorka psychologie, a od roku 2004 pomáhám lidem najít vnitřní pohodu. Pracovala jsem v krizovém centru, psychiatrické ambulanci a psychoterapeutickém centru, vedla jsem mnoho kurzů a výcviků v oblasti psychologie, komunikace a sociální práce, učila jsem na vysoké škole. Měla jsem možnost pracovat i s vězni. Od roku 2012 vedu Poradnu Praha, kde mám svoji psychoterapeutickou praxi, a vedu kurzy asertivity.

Jsem máma tří dětí, které mě každodenně trénují v asertivitě a pomáhají mi reflektovat funkční a nefunkční přístupy v komunikaci. A jsou docela dost asertivní. Všechny prošly několika kurzy ještě v břiše. Můj manžel je také terapeut, léčí závislé na drogách, a také učí asertivitu.

psychoterapie a asertivita

Jsem členka České asociace pro psychoterapii.

Třetím rokem žijeme s rodinou v Jižních Čechách na statku. Život s dětmi, zvířaty, přírodou a mnohdy těžká práce, nádherně vyvažují psychickou náročnost mé milované profese.

Asertivitu a zdravou komunikaci učím mnoho let a velmi ráda. Vím, jak je v dnešní době těžké najít rovnováhu mezi sebestředností a podřízením se, zastavit se a zamyslet se, něco změnit. Mnoho lidí vyhledá psychoterapii v momentě, kdy jim už i tělo říká „takhle to dál nepůjde“, zažívají úzkost, vyčerpání, chronické nemoci, stres. A často společně přijdeme na to, že mnoho situací překračuje jejich hranice: doslova se jim „to nepříjemné“ vpíjí pod kůži, vnitřně je vysává a oslabuje. Může jít o práci, která je nebaví, arogantního šéfa nebo laxní podřízené; o vztah s rodiči, kde je tak těžké říct ne; o děti, které nerespektují už vůbec nic; o manželství, kde se léty upevnil stereotyp tak silně, že to snad ani nejde změnit.

S tím vším se jako psycholog denně setkávám a klientům pomáhám najít souvislosti a správnou cestu. Asertivitu používám jako brilantní doplněk, protože na rozdíl od psychoterapie, která si právem zaslouží čas, dává odpovědi ihned: naučím Vás asertivně uvažovat, roztřídit si myšlenky, uvědomit si vlastní pozici, vyjasnit si své hranice, použít jednoduché techniky řečené vlastními slovy. Je to velmi úlevné, osvobozující, uvolňující. A o to jde.

Jako psycholožka se nespokojím jen s výkladem asertivních technik. Naopak, velmi mě zajímá příběh každého účastníka, ptám se, společně hledáme souvislosti, nabízím různé pohledy a nápady. Protože nestačí se nabiflovat asertivní techniky (to ví každý, kdo přečetl nějakou knihu o asertivitě). Především je potřeba prozkoumat co člověk zažívá, co potřebuje, jak se to dá změnit, a co proto může konkrétně udělat. A pak se mohou dít zázraky.

A dřív, než se zeptáte… Nevyrostla jsem v asertivní rodině. Přes to, že mám skvělé a milující rodiče. Díky tomu vím, že asertivní může být každý.

Ať už přijdete ke mně na kurz asertivity nebo ne. Přeji Vám, abyste se v životě dokázali prosadit s lehkostí.

.Emilie

 

 

Podívejte se na termíny a obsah Kurzu asertivity nebo si přečtěte články, které o asertivitě píšu. Můžete kdykoliv napsat, zavolat nebo sledovat Kurzy asertivity Facebooku.

Emílie Šipová Kurzy Asertivity